Ptaki wiedzą co zdrowe

► Wykorzystywanie ptaków do badań naukowych jest dość powszechne. Naukowcy chcą poznać ich życie, spryt, gusty, wpływy różnych czynników na ich życie, rozwój, partnerstwo, wychów młodych. W ten sposób odkrywamy coraz to nowe ciekawostki z ich życia i ich wrodzonej inteligencji.

Następne badania zostały przeprowadzone w północnej Anglii, polegały na przeprowadzeniu testów konsumenckich. Naukowców interesowało jaką żywność wybiorą ptaki. W okresie zimowym w kilkudziesięciu ogrodach zostały postawione karmniki z ziarnem tej samej pszenicy, lecz pochodzącym z dwóch różnych sposobów upraw: tradycyjnych i organicznych.

Podczas badań karmniki były zamieniane miejscami, a efekty zawsze takie same: ptaki wybierały żywność uprawianą w sposób tradycyjny. Obserwacje trwały 3 lata, a w trakcie kolejnych zim używano innych próbek zboża.Te same testy zostały na koniec przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych na kanarkach, a efekty były takie same. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zachowania jest wyższa zawartość białka w nasionach tradycyjnie uprawianej pszenicy.

Na podstawie Fuj, żywność organiczna

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.