Pióra, jako narząd dotyku

► Ptasie pióra będące jedynym w swoim rodzaju wytworem pełnią wiele rozmaitych, wydaje się poznanych już funkcji. Poza tworzeniem warstwy izolacyjnej i ochronnej dla organizmu, umożliwianiem lotu, czy prezentowaniem przynależności do określonego gatunku lub płci, wykorzystywane są do bardziej wyrafinowanych zastosowań. Do tej pory wszelkie wypustki z piór zdobiące głowy, skrzydła, czy ogony różnych gatunków były traktowane przez naukowców, jako ozdoby sygnalizujące dobrą kondycję potencjalnego partnera, lub jako elementy maskujące czy odstraszające drapieżniki.

Kanadyjscy naukowcy poprzez serię badań i doświadczeń ustalili, że ozdoby te służą do jeszcze jednego celu. Pozwalają one ptakom badać bezpośrednie otoczenie, stanowią więc narząd dotyku o zasadzie działania zbliżonej do kocich wąsów. Obserwacje ptaków w ich naturalnym środowisku dowiodły, że istnieje zależność pomiędzy trudnymi warunkami, w jakich żyją określone gatunki, a intensywnością występowania pierzastych ozdób na ciele ptaka, głównie w okolicy głowy. Wystające pióra ułatwiają poruszanie się w gąszczu gałęzi, czy też w nocy.

Według naukowców badających to zagadnienie pierwotną funkcją wypustek z piór było właśnie badanie otoczenia, a dopiero później mogły one zostać przekształcone do roli ozdobnej, maskującej lub odstraszającej.

Na podstawie Naukowcy: pióra pomagają ptakom poznawać otoczenie za pomocą dotyku

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.