Dziób tukana bez tajemnic

► Tukany posiadają dzioby, które są bardzo fascynujące ze względu na swój rozmiar. Dzioby niektórych tukanów stanowią około jedną trzecią długości ich ciała, natomiast tukany wielkie, zwane też tukanami toko Ramphastos toco posiadają największe dzioby z całej rodziny tukanów, u dorosłych osobników mogą stanowić nawet do 40% powierzchni ciała.
Zdają się być bardzo masywne i ciężkie. Jednak w rzeczywistości są lekkie i zadziwiająco mocne. Jego powierzchnia zbudowana jest z keratyny, tej samej substancji, co nasze paznokcie i włosy.

Przez wieki naukowcy zastanawiali się po co tukanom takie duże dzioby. Darwin sugerował, że może on odgrywać dużą rolę w doborze płciowym, kiedy to w okresie godowym zwiększa atrakcyjność w oczach partnerek. Inne teorie wskazywały, że dzioby takich rozmiarów miały być użyteczne w zrywaniu owoców, którymi żywią się tukany, jak też w obronie terytorium, czy w polowaniu lub odstraszaniu konkurentów.

Tymczasem naukowcy z Brock University i Universidade Estadual Paulista odkryli właśnie, do czego tukanowi służy tak duży dziób, który jest wyposażony w gęstą sieć naczyń krwionośnych. Wyniki swoich badań opisują w najnowszym wydaniu tygodnika „Science”.

Badacze posłużyli się kamerą na podczerwień, dzięki czemu stwierdzili, że ptak pozbywa się ciepła z ciała do dzioba, co znaczenie ułatwia mu regulowanie temperatury. Ptak przez zaśnięciem obniżają, temperaturę dziobów o około 10 st. Celsjusza w ciągu kilku minut. Oszacowano temperaturę powierzchniową dzioba tukanów przy różnej temperaturze otoczenia, wahającej się od 10 do 35 stopni Celsjusza.

Glenn Tattersall z uniwersytetu Brock w Ontario uważa, że dziób ma również inne zastosowanie, a mianowicie pozwala tukanom ochłonąć po fizycznym wysiłku latania.
Nowo odkryta hipoteza funkcji dziobów tukanów, nie wyklucza innych teorii dotyczących jego przeznaczenia.

Filmik przedstawiający obraz dzioba w podczerwieni

  • https://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8165975.stm
  • Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.