Inteligencja wrony brodatej

► Ptaki z rodziny krukowatych są bardzo inteligentne, seria badań przeprowadzona przez naukowców udowodniła że potrafią się bardzo dobrze posługiwać narzędziami.

Filmiki przedstawiają samicę wrony brodatej Corvus moneduloides z Nowej Kaledonii o imieniu Betty. O Której po raz pierwszy w 2002 roku ukazał się artykuł w czasopiśmie Science w 2002 roku.

W prostym doświadczeniu rurze wykonanej z przezroczystego tworzywa umieszczono pokarm wrona posługując się patykiem wypycha pokarm tak aby wypadł z drugiego końca rury, wyginając przy tym jeden koniec dziobem, aby dobrze mogła chwycić.

Posługując się prostym drutem wrona próbuje wyjąć wiaderko z pokarmem z tuby, po czym wygina drut używając do tego brzegu probówki robiąc z niego hak i bez trudu wyjmuje pożywienie.

Inne badania z rurą były utrudnione, zespół modyfikował „sprzęt” na którym przeprowadzano doświadczenia. Pokarm umieszczono w poziomej rurze z przezroczystego tworzywa, która miała od spodu dwa otwory z klapkami, jeden z otworów był zaślepiony a drugi otwarty. Przy przesuwaniu pokarmu w niewłaściwym kierunku jedzenie wpadało do zaślepionego otworu i było dla ptaka niedostępne. Po kilku próbach ptak wybierał otwarty otwór. Badania te udowodniły ze przy testach ptak posługuje się rozumem. Ptaki te potrafią za pomocą narzędzi, które znajdowały się w ich zasięgu wydłubać gąsienice, lub wydłubać gąsienice umieszczone w pniach drzew przy czym najpierw z drzewa obrywają gałązki, którymi sobie pomogą podczas wydłubywania.

Alex Taylor z University of Auckland w Nowej Zelandii omawia eksperymenty
https://www.youtube.com/watch?v=M52ZVtmPE9g

Russell Gray Profesor psychologii University of Auckland
www.youtube.com/watch?v=QNaZ3EoWnZg&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=nIwsNvCkhrk&NR=1

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.