M

Madagaskarnik jednobarwny – Mesitornis unicolor
Majna żałobna – Acridotheres tristis
Makolągwa – Carduelis cannabina
Malkoa – Phaenicophaeus pyrrhocephalus
Małpożer – Pithecophaga jefferyi
Manakin azary – Chiroxiphia caudata
Mandarynka – Aix galericulata
Marabut afrykański – Leptoptilos crumeniferus
Markaczka – Melanitta  nigra
Maskonur – Fratercula arctica
Mazurek – Passer montanus
Mewa armeńska – Lrus armenicus
Mewa białogłowa – Larus cachinnans
Mewa blada – Larus hyperboreus
Mewa blada – Larus hyperboreus
Mewa Bonapartego (m. kanadyjska) – Larus philadelphia
Mewa cienkodzioba – Larus genei
Mewa czarnogłowa – Larus melanocephalus
Mewa delawarska – Larus delawarensis
Mewa karaibska – Larus atricilla
Mewa mała – Larus minutus
Mewa modrodzioba (m. czarnonoga) – Pagophila eburnea
Mewa obrożna – Larus  (Xema) sabini
Mewa orlica (orlica) – Larusichthyaetus
Mewa polarna – Larus glaucoides
Mewa pospolita – Larus canus
Mewa preriowa – Larus pipixcan
Mewa różowa – Rhodostethia rosea
Mewa siodłata – Larus marinus
Mewa srebrzysta – Larus argentataus
Mewa śmieszka ( śmieszka) - Larus ridibundus
Mewa sródziemnomorska – Larus audouinii
Mewa trójpalczasta – Rissa tridactyla
Mewa żółtonoga – Larus fuscus
Miodowód duży – Indicator indicato
Miodówka – Myzomela
Miodunka – Diglossa
Mitu zwyczajny – Mitu mitu
Mnicha (mniszka) – Myopsittacus (Myiopsitta) monachus
Mniszka paskowana – Lonchura striata
Moa – Dinornithidae
Moczarnik – Certhiaxis cinnamomea
Modraczek – Tarsiger cyanurus
Modrak ( nagórnik modry) – Monticola solitarius
Modraszka ( sikora modra) – Parus caeruleus
Modrzyk – Porphyrio porphyrio
Modrzyk mniejszy – Porphyrio alleni
Momot pospolity – Momotus momota
Monarszyk lazurowy – Hypothymis azurea
Mono brodaty – Manacus manacus
Moo wachlarzowy – Moho nobilis
Mornel – Charadrius (eudromias)morinellus
Mrówkożer – Conopophaga
Muchodławka czarna – Terpsiphone atrocaudata
Muchodławka rajska – Terpsiphone paradisi
Muchołapka widłogon – Muscivora forficata
Muchołapka żółtogłowa – Muscivora tyrannus
Muchołówka białoszyja– Ficedula albicollis
Muchołówka błękitna – Muscicapa cyanomelana
Muchołówka brunatna – Muscicapa latirostris
Muchołówka mała – Ficedula parva
Muchołówka mugimiaki – Ficedula mugimaki
Muchołówka nadobna – Ficedula narcissina
Muchołówka półobrożna – Ficedula semitorquata
Muchołówka rudoogonowa – Muscicapa ruficauda
Muchówka szara – Muscicapa striata
Muchołówka szerokodzioba ( m. brunatna) – Muscicapa dauurica
Muchołówka żałobna – Ficedula hypoleuca
Mysikrólik – Regulus reguluj
Muszkatela miedziana – Ducula aenea
Myszołów – Buteo buteo
Myszołów antygalski – Buteo jamaicensis
Myszołów włochaty – Buteo lag opus

N

Nagórnik – Monticola saxatilis
Nagórnik modry ( modrak) – Monticola solitarius
Nagórnik skalny ( nagórnik) – Monticola sexatilis
Nagórnik wschodni – Monticola gularis
Nandu Darwina ( n. plamiste ) – Pterocnemia pennata
Nardu szare – Rhea americana
Nawałnik białobrewy – Pelagodroma marina
Nawałnik brunatny – Oceanodroma monarhis
Nawałnik burzowy – Hydrobates pelagicus
Nawałnik duży – Oceanodroma leucorrhoa
Nawałnik Leacha (n. duży) – Oceanodroma leucorhoa
Nawałnik maderski – Oceanodroma castro
Nawałnik Wilsona (n . zółtopłetwy) – Oceanites oceanicus
Nektarnik stalowy – Cinnyris asiatica
Nektarnik szkarłatnoboki – Nectarinia johnstoni
Nektarynka czerwonoczelna – Glossopsitta porphyrocephala
Nibydzierzba szmaragdowa – Smaragdolanius pulchellus
Nierozłączka – Agapornis
Nierozłączka Fischera – Agopornis fischeri
Nitkogonek – Teleonema filicauda
Nitkosterka – Stipiturus malachurus
Nielot szary – Nyctibius griseus
Nogal molukański – Megapodius freycinet
Nogal pręgoskrzydły – Leipoa ocellata
Nosoczub – Calyptomena
Nur białodzioby – Gavia (Colymbus) adamsii
Nur czarnoszyi – Gavia (Colymbus) arctica
Nur lodowiec – Gavia (Colymbus) stellata
Nur rdzawoszyi – Gavia (Colymbus) stellata
Nurnik (nurzyk białoskrzydły) – Cepphus grylle
Nurzyk podbielały – Uria aalge
Nurzyk polarny – Uria lomvia
Nurogęś – Mergus merganser
Nurzyk białoskrzydły (nurnik) – Cepphus grylle
Nurzyk grubodzioby (n. polarny) – Uria lomvia
Nurzyk podbielały (nurzyk) –Uria aalge
Nurzyk popielaty ( nurzyk) -

O

Ogrzałka – Aythya marila
Ohar – Tadorna tadorna
Oknówka – Delichon urbica
Opocznik kanaryjski – Saxicola dacotiae
Orlica ( mewa orlica) – Larus ichthyaetus
Orlik grubodzioby – Aquila clanga
Orlik krzykliwy – Aquila pomarina
Orłosęp (o. brodaty) – Gypaetus barbatus
Ortolan – Emberiza hortulana
Orzechówka – Nucifraga caryocatactes
Orzeł cesarski – Aquila heliaca
Orzeł hiszpański – Aquila adalberti
Orzeł przedni – Aquila chrysaetos
Orzeł sawannowy – Aquila rapax
Orzeł stepowy – Aquila nipalensis
Orzełek południowy – Hieraaetus fasciatus
Orzełek włochaty – Hieraaetus pennatus
Osetnik – Serinus citrinella
Oskomik czerwonogardły – Sphyrapicus varius

P

Pardwa – Lagopus lagopus
Pardwa górska – Lagopus mutus
Pasówka białobrewa – Zonotricha leucophrys
Pasówka białogardła – Zonotricha albicollis
Pasówka śpiewna – Melospiza (zonotricha) melodia
Pasówka zmienna (paserella) – Paserella iliaca
Pasterz różowy – Sturnus roseus
Paszkot – Turdus viscivorus
Pelikan baba (p. różowy) – Pelecanus onocrotalus
Pelikan kędzierzawy – Pelecanus crispus
Pelikan mały – Pelecanus rufescens
Pełzacz leśny – Certhia familiaris
Pełzacz ogrodowy – Certhia brachydactyla
Perkoz dwuczuby – Podiceps cristatus
Perkoz grubodzioby (p. paskodzioby) – Podilymbus podiceps
Perkoz rdzawo szyi – Podiceps grisegena
Perkoz rogaty – Podiceps auritus
Perkoz zausznik – Podiceps nigricollis (P. caspicus)
Perkozek – Tachybaptus (podiceps ruficollis)
Petrel (fulmar) – Fulmarus glacjalis
Petrel maderski – Petrodroma madeira
Petrel warcabnik (p. przyladkowy) – Daption capense
Petrel wyspowy – Petrodroma feae
Piaskowiec – Calidris (Crocethia) alba
Piecuszek – Phylloscopus trochilus
Piegrza (pokrzewka piegrza) – Sylvia curruca
Pierwiosnek – Phylloscopus collybita
Piranga szkarłatna – Piranga olivacea
Pleszka – Phoenicurus erythrogaster
Pliszka cytrynowa – Motacilla citreola
Pliszka górska – Motacilla cinerea
Pliszka siwa –Motacilla alba
Pliszka żółta – Motacilla flava
Pluszcz – Cinclus cinclus
Płaskonos – Anas clypeata
Płatkonóg płasko dzioby – Phalaropus fulicarius
Płatkonóg szydłodzioby – Phalaropus lobatus
Płatkonóg Wilsona ( p. trójbarwny) – Phalaropus (Steganopus) tricolor
Płochacz czarnogardlisty (p. czarnogardły) – Prunella atrogularis
Płochacz halny - Prunella collaris
Płochacz pokrzywnica (pokrzywnica) – Prunella modularis
Płochacz pstry – Prunella ocularis
Płochacz syberyjski – Prunella montanella
Płomykówka – Tyto alba
Podgorzałka – Aythya nyroca
Podróżniczek – Luscinia svecica
Podróżniczek biaoszyi (iranka) – Irania gutturalis
Pokląskwa – Saxicora rubetra
Pokrzewka algierska – Sylvia deserticola
Pokrzewka cierniówka (cierniówka)
Pokrzewka cypryjska – Sylvia melanothorax
Pokrzewka czarniawa – Sylvia sarda
Pokrzewka czarnołbista (kapturka) - Sylvia atricapilla
Pokrzewka jarzębata (jarzębatka) – Sylvia nisoria
Pokrzewka kaspijska – Sylvia mystacea
Pokrzewka kasztanowa – Sylvia undata
Pokrzewka lutniczka (lutniczka) – Sylvia deserticola
Pokrzewka ogrodowa (gajówka) – Sylvia borin
Pokrzewka okularowa – Sylvia conspicillata
Pokrzewka piegża (piegża) – Sylvia curruca
Pokrzewka pustynna – Sylvia nana
Pokrzewka rdzawa (drozdówka rdzawa) – Cercotrichas (Erythropygia) galactotes
Pokrzewka Ruepella (p. czarno gardła) – Sylvia rueppelli
Pokrzewka wąsata – Sylvia cantillans
Polniczka – Volatinia jacarina
Pokrzywnica (płochacz pokrzywnica) – Prunella modularis
Pomurnik – Tichodroma muraria
Poświerka szponiasta (Poświerka) – Colcarius lapponicus
Potrzeszcz – Miliaria (Emberiza) calandra
Potrzos – Emberiza schoeniclus
Pójdźka – Athene noctua
Prerio wiec – Bartramia longicauda
Przepiór kalifornijski – Callipepla Californica (Lephortyx californicus)
Przepiór wirginijski – Colinus virginianus
Przepiórka – Coturnix coturnix
Przepiórnik – Turnix sylvatica
Pstrokaczka (birginiak, kaczka srokata)
Pstroszka (p. czarnobiała) – Mniotilta varia
Pstroszka szkarłatna (lasówka szkarłatna) – Setophaga ruticilla
Pszczołojad (trzmielojad) – Pernis apivorus
Puchacz – Bubo bubo
Pustułeczka – Falco naumanni
Pustułka – Falco tinnunculus
Pustułka amerykańska – Falco sparverius
Pustynnik – Syrrhaptes paradoxus
Puszczyk – Strix aluco
Puszczyk mszarny (sowa mszarna) - Strix nebulosa
Puszczyk uralski (sowa uralska) – Strix uralensis

R

Raniuszek – Aegithalos caudatus
Raróg – Falco cherrug
Raróg górski – Falco biarmicus
Rączak – Cursorius cursor
Remiz – Remiz pendulinus
Rokitniczka – Acrocephalus schoenobaenus
Rożeniec – Anas acuta
Rudzik – Erithacus rubecula
Rybaczek ( zimorodek) srokaty – Ceryle rudis
Rybaczek (zimorodek) popielaty -
Rybitwa bengalska – Sterna bengalensis
Rybitwa biało czelna – Sterna albifrons
Rybitwa amerykańska
Rybitwa białoskrzydła – Chlidonias leucopterus
Rybitwa białowąsa – Chlidonias hybridus
Rybitwa brunatnogrzbieta (brunatno skrzydła) – Sterna anaethetus
Rybitwa czarna – Chlidonias niger
Rybitwa czarnogrzbieta (r. czarnoskrzydła) – Sterna fuscata
Rybitwa czubata – Sterna sandvicensis
Rybitwa Forstera (r. czarnoucha) – Sterna forsteri
Rybitwa kalifornijska – Sterna elegans
Rybitwa królewska – Sterna maxima
Rybitwa krótkodzioba – Galochelidon nilotica
Rybitwa popielata – Sterna paradisea
Rybitwa różowa – Sterna dougallii
Rybitwa wielkodzioba – Sterna (Hydroprogne) caspia (Hydroprogne tschegrava)
Rybitwa zwyczajna (r. rzeczna) – Sterna hirundo
Rybołów – Pandion haliaetus
Rycyk – Limosa limosa
Ryżojad –Dplichonyx oryzivorus
Rzepołuch

S

Samotnik (brodziec samotny, stalugowa) – Tringa ochropus
Sęp kasztanowaty – Aegypius monachus
Sęp płowy – Gyps fulvus
Sęp biały – Neophron percnopterus
Sierpiec (gągoł północny)
Sierpówka – Streptopelia decaocto
Sieweczka długonoga– Charadrius asiaticus
Siewaczka kanadyjska – Charadrius semipalmatus
Sieweczka krzykliwa– Charadrius vociferus
Sieweczka mongolska– Charadrius mongolus
Sieweczka morska– Charadrius alexandrinus
Sieweczka obrożna – Charadrius hiaticula
Sieweczka piaskowa– Charadrius pecuarius
Sieweczka pustynna– Charadrius leschenaultii
Sieweczka rzeczna – Charadrius Dubiu
Siwerniak – Anthus spinoletta
Siewka azjatycka (s. złotawa) – Pluvialis fulva
Siewka szara – Pluvialis dominica
Siewka złota –Pluvialis apricaria
Siewnica – Pluvialis (squatarola) squatarola
Sikora bogatka – Parus major
Sikora czarnogłowa ( czarnogłówka) – Parus montanus (P. atricapillus)
Sikora czubatka ( czubatka) – Parus cristatus
Sikora lazurowa – Parus cyanus
Sikora modra ( modraszka) -Parus caeruleus
Sikora sosnówka ( sosnówka) –Parus ater
Sikora syberyjska (s. północna) – Parus cinctus
Sikora uboga – Parus palustris
Sikora żałobna – Parus lugubris
Siniak – Columbia oenas
Siwerniak – Anthus spinoletta
Skowron pustynny (skowronek pustynny) – Alaemon alaudipes
Skowrończyk (skowronek) krótkopalcowy -
Skowrończyk mały (skowronek karłowaty) -
Skowronek – Alauda arvensis
Skowronek białoskrzydły (kalandra białoskrzydła) – Melanocorypha leucoptera
Skowronek borowy (lerka) – Lullula arborea
Skowronek czarny (kalandra czarna) – Melanocorypha yeltoniensis
Skowronek dwuplamisty (kalandra dwuplamista) – Melanocorypha bimaculata
Skowronek kalandra (kalandra szara) – Melanocorypha calandra
Skowronek karłowaty (skowrończyk mały) – Calandrella rufescens (C. pispoletta)
Skowronek piaskowy – Ammomanes deserti
Skowronek rudawy – Ammomanes cincturus
Skowronek (Skowron)pustynny – Alaemon alaudipes
Skowronek (skowrończyk) krótkopalcowy – Calandrella brachydactyla
Skowronek sierpodzioby – Chersophilusss duponti
Skua (wydrzyk wielki) – Catharacta (Stercorarius) skua
Słonka – Scolopax rusticola
Słowik rdzawy – Luscinia megarhynchos
Słowik rubinowy – Luscinia calliope
Słowik szary (bekwarek) – Luscinia luscinia
sokół berberyjski – Falco pelegrinoides
Sokół skalny – Falco eleonorae
Sokół wędrowny – Falco peregrinus
Sosnówka (sikora sosnówka)
Sowa błotna – Asio flammeus
Sowa jarzębata – Surnia ulula
Sowa mauretańska – Asio capensis
Sowa mszarna (puszczyk mszarny) – Strix nebulosa
Sowa śnieżna – Nyctea scandiaca
Sowa uralska (puszczyk uralski) – Strip uralensis
Sowa uszata (uszatka) – Asio otus
Sójka – Garrulus glandarius
Sójka syberyjska (s. złowroga)
Sójka złowroga (s. syberyjska) – Perisoreus infaustus
Sóweczka – Glaucidinum passerinum
Sroka – Pica pica
Sroka błękitna – Cyanopica cyanus
Srokacz – Lanius excubitor
Srokacz południowy – Lanius meridionalis
Stalugwa (samotnik, brodziec samotny) – Tringa ochropus
Stepówka biało brzucha – Pterocles alchata
Stepówka brunatnobrzucha – Pterocles exustus
Stepówka ciemnobrzucha (s. czarnobrzucha) – Pterocles orientalis
Stepówka czarno brzucha (s. ciemnobrzucha)
Sterniczka – Oxyura leucocephala
Sterniczka jamajska – Oxyura jamaicensis
Strepet – Tetrax ( Otis) tetrax
Strumieniówka – Locustella fluviatilis
Strumieniówka prążkowa (świerszczyk nakrapiany) – Locustella lanceolata
Strzyżyk – Troglodytes troglodytes
Sułtaneczka amerykańska – Porphyrula (Porphyrio, Galinula) martinica
Syczek – Otus scops
Synogarlica senegalska – Streptopelia senegalensis
Synogarlica wschodnia – Streptopelia orientalis
Szafranka skromna – Sicalis luteola
Szafranka złotogłowa – Sicalis flaveola
Szablodziób – Recurvirostra avosetta
Szczudłak – Himantopus himantopus
Szczygieł – Carduelis carduelis
Szlamiec długodzioby – Limnodromus scolopaceus
Szlamiec krótkodzioby – Limnodromus griseus
Szlamik rdzawy (szlamnik) – Limosa lapponica
Szpak – Sturnus vulgaris
Szpak jednobarwny – Sturnus unicolor

Ś

Ścierwnik biały
Ślepowron – Nycticorax nycticorax
Śmieszka (mewa śmieszka)
Śnieżka
Śnieguła – Plectrophenax nivalis
Śpiewak (drozd śpiewak)
Świergotek drzewny – Anthus trivialis
Świergotek kanaryjski – Anthus berthelotii
Świergotek łąkowy – Anthus pratensis
Świergotek polny – Anthus campestris
Świergotek rdzawogardlisty (ś. rdzawogardły) – Anthus cervinus (A. rufogularis)
Świergotek rudawy
Świergotek skalny (ś. nadmorski) – Anthus petrosus
Świergotek stepowy – Anthus godlewskii
Świergotek szponiasty – Anthus novaeseelandiae (A. richardi)
Świergotek tajgowy – Anthus hodgsoni
Świergotek tundrowy – Anthus gustavi
Świerszczak – Locustella naevia
Świerszczak jedwabisty (wierzbówka) – Cettia cetti
Świerszczak nakrapiany (strumieniówka prążkowana)
Świerszczak syberyjski (ś. melodyjny) – Locustella certhiola
Świerszczak tajgowy – Locustella fasciolata
Świstun – Anas penelope
Świstun amerykański – Anas (Mareca) americana
Świstunka (ś. leśna) –Phylloscopus sibilatrix
Świstunka ałtajska – Phylloscopus humei
Świstunka armeńska – Phylloscopus Lorenzini

T

Tajfunnik cienkodzioby (burzyk Bulwersa) -
Tamaryszka – Acrocephalus (lusciniola) melanopogon
Terekia – Xenus cinereus (tringa terek, terekia cinerea)
Tracz amerykański – Lophodytes (Mergus) cucullatus
Tracz bielaczek (bielaczek ) – Mergus albellus
Tracz długodzioby – Mergus serrator
Tracz nurogęś – Mergus merganser
Traczyk lodowy (alczyk) – Alle (plautus) alle
Trawnik (brodziec leśny, łęczak) – tringa glareola
Trzciniaczka obrożna ( lasówka obrożna) -
Trzciniak (Drozdówka) –Acrocephalus arundinaceus
Trzciniak (Drozdówka) grubodzioby – Acrocephalus (Phragmaticola) aedon
Trzciniak (Drozdówka) indyjski (trzcinniczek kaspijski) – Acrocephalus agricola
Trzciniak (Drozdówka) zaroślowy (zaroślówka) – Acrocephalus dumetorum
Trzcinniczek (trzcionka) – Acrocephalus scirpaceus
Trzcinniczek (Trzcionka) kaspijski( trzciniak indyjski) -
Trzmielojad (pszczołojad) -
Trznadel – Emberiza citrinella
Trznadel białogłowy – Emberiza leucocephalos
Trznadel brązowogłowy (t. rudogłowy) – Emberiza bruniceps
Trznadel czarnogłowy – Emberiza melanocephala
Trznadel czarnogardły – Emberiza pallasi
Trznadel czubaty ( t. trzypręgowy) – Emberiza Ustica
Trznadel łąkowy – Emberiza cioides
Trznadel modrogłowy – Emberiza caesia
Trznadel popielaty – Emberiza cineracea
Trznadel rudy – Emberiza rutila
Trznadel sinogłowy ( t. szarogłowy) – Emberiza spodocephala
Trznadel skalny – Emberiza buchanani
Trznadel smużkowany – Emberiza striolata
Trznadel złotawy – Emberiza aureola
Trznadel żółtobrwisty ( t. złotobrewy) – Emberiza chrysophrys
Trznadelek – Emberiza pusilla
Turkan – Somateria spectabilis
Turkawka – Streptopelia turtur

U

Uhla – Melanitta fusca
Uhla amerykańska – Melanitta perspicillata
Ułar kaspijski –Tetraogallus caspius
Ułar kaukaski –Tetraogallus caucasicus
Uszatka (sowa uszatka)

W

Warzęcha – Platalea leucorodia
Wąsatka – Panurus biarmicus
Wierzbówka (świerszczak jedwabisty
Wieszczek – Pyrrhocorax graculus
Wikłacz stalowy – Hypochera chalybeata
Wikłacz czerwonolicy – Quelea erythrops
Wikłacz czerwony – Foudia madagascariensis
Wikłacz ognisty – Euplectus prix
Wikłacz czerwonodzioby – Quelea quelea
Wikłacz płomienisty – Euplectes franciscana
Wdówka rajska – Steganura paradisea
Wilga – Oriolus oriolus
Wireo (wireonek czerwonooki) – Vireo olivaceus
Włochatka – Aegolius funereus
Wodniczka – Acrocephalus paludicola
Wodnik – Rallus aquaticus
Wójcik (świstunka zielonawa)
Wróbel cytrynowy – Auripasser luteus
Wróbel domowy (wróbel) – Passer domesticus
Wróbel hiszpański (w. południowy) – Passer hispaniolensis
Wróbel krótkopalcowy – Carpospiza (Petronia) brachydactyla
Wróbel palestynski – Passer moabiticus
Wróbel skalny – Petronia petronia
Wrona – Corpus corax
Wrona czarna (czarnowron)
Wrona siwa
Wrończyk – Purrhocorax pyrrhocorax
Wydrzyk długoogonowy (długosterny) – Stercorarius longicaudus
Wydrzyk pasożyty (w. ostrosterny) – Stercorarius parasiticus
Wydrzyk wielki (skua)
Wydrzyk żółtoszyi (w. tęposterny) – Stercorarius pomarinus

Z

Zaganiacz – Hippolais icterina
Zaganiacz blady – Hippolais pallida
Zaganiacz mały – Hippolais caligata
Zaganiacz oliwkowy ( z. oliwny) – Hippolais olivetorum
Zaganiacz pustynny – Hippolais languida
Zaganiacz wielomówny ( z. szczebiotliwy) – Hippolais polyglotta
Zaroślówka ( trzciniak zaroślowy)
Zielonka – Porzana parva
Zięba – Fringilla coelebs
Zięba kanaryjska – Fringilla teydea
Zimorodek –Alcedo atthis
Zimorodek krasno dzioby – Halcyon smyrnensis
Zimorodek popielaty ( rybaczek popielaty) – Ceryle alcyon
Zimorodek srokaty ( rybaczek srokaty) – Ceryle rudis
Złotorzytka
Zniczek – Regulus ignicapillus

Ż

Żako kongijskie – Psittacus erithacus erithacus
Żako książęce – Psittacus erithacus princeps
Żako liberyjskie – Psittacus erithacus timnech
Żołna – Merops apiaster
Żołna zielona – Merops persicus (M.superciliosus)
Żółtaczek pomarańczowy (ż. północny, ż. baltimorski, kacyk )
Żuraw – Grus grus
Żuraw biały – Grus leucogeranus
Żuraw kanadyjski – Grus canadensis
Żuraw stepowy – Anthropoides virgo
Żwirowiec obrożny (ż. łąkowy) – Glareola pratincola
Żwirowiec stepowy – Glareola nordmanni