Dodał(a) Krzysztof dnia 26 - 02 - 2011 0 Komentarzy

► Choroba bakteryjna, którą

wywołują drobnoustroje żyjące wewnątrzkomórkowo, należące do rodziny Chlamydiaceae rodzaju Chlamydia. Przeważnie chorują ptaki młode, ale choroba może przechodzić w postaci utajonej. Chlamydioza trwa od 6 dni do kilku tygodni w postaci utajonej dłużej. W stadzie przeważnie choroba ciągnie się do 12 tygodni. Przebieg choroby zależy od zjadliwości szczepu i odporności ptaków. Źródłem choroby są ptaki dzikie i ptaki

chore. Zakażenie następuje przez kontakt bezpośredni i pośredni. Drogą zakażenia jest układ oddechowy. Zarazki są wydalane z kałem , następnie w stanie wysuszonym razem z kurzem dostają się przez układ oddechowy do organizmu zdrowych ptaków. Okres inkubacji choroby wynosi od 5 do 15 dni. Widoczne objawy chorobowe występują tylko u ptaków młodych u starszych przebiegają w postaci utajonej i przewlekłej.
Do rozwoju choroby może przyczynić się braki witamin (A, B1) nagła zmiana pogody, oziębienie, długotrwały transport przemarzniecie i inne stresy. Ważne jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w celu przeprowadzenia testów patologicznych. Chlamydioza jest groźną chorobą, którą może zarazić się człowiek.

Objawy:

Najczęściej obserwuje się gorszą ruchliwość, senność, brak apetytu, pragnienie i wodnista biegunkę. Łzawienie i wyciek z nosa. Początkowo śluzowy, bezbarwny, następnie śluzowo – ropny. Wysięk gęstnieje i zlepia otwory nosowe. Ptaki kichają , drapią się, zaczynają oddychać przez dziób. Oddech jest charczący i rzeżący Wyraźne zapalenie spojówek, i światłowstręt. Powieki zgrubiałe, zdeformowane, często zlepione wysiękiem. Upierzenie wokół oczy jest brudne i pozlepiane. Pozlepiane pióra na szyi bliżej skrzydeł poprzez pocieranie oka. U starszych osobników obserwuje się matowość piór, spadek kondycji ptaków, spada nieśność i wylęgowość i zapłodnienie. Często obserwuje się zamieranie zarodków w jajach i zwiększoną śmiertelność piskląt w wieku 2-3 tygodni.

Profilaktyka i leczenie:

Nowo zakupione ptaki powinny przejść kwarantannę. Nie powinno się trzymać razem ze zdrowymi ptakami ptaków wychudzonych i podejrzanych o katar. Chorobę można całkowicie wyleczyć farmakologicznie w początkowym stadium, dlatego ważna jest szybka diagnoza.
Leczenie i dawkowanie uzgodnić z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.