Dodał(a) Agata dnia 22 - 02 - 2011 0 Komentarzy

► Guano to pokłady odchodów i martwych ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków), żyjących głównie na wyspach Chile, Peru i Antarktyki. Słowo „guano” pochodzi od Quichua z języka cywilizacji Inków i oznacza odchody morskich ptaków. Przez wieki, na wybrzeżach Peru rolnicy nawozili swoje uprawy żółtawym proszkiem oskrobanym z kilku wysp morskich. Rośliny, które wzrosły na jałowej glebie, okazały się czymś niezwykłym.

Alexander von Humboldt i Aime Bonpland, którzy przebywali na wybrzeżu na początku XIX wieku, pośpiesznie nabyli próbki proszku, choć nie znali ich pochodzenia. Po powrocie do Europy, próbki zostały przekazane do analizy chemikom, którzy odkryli, że tajemniczy proszek jest bogaty w związki azotowe i fosforany.
I tak w połowie XIX wieku odkryto w Europie, że ptasie odchody mogą być wykorzystane jako cenny nawóz naturalny i sprowadzono je do Europy z wybrzeży Peru. Wytwarzane przez ptaki morskie guano bardzo korzystnie wpływa na ogólny wzrost roślin, poprzez zwiększenie ilości mikroflory w strefie korzeniowej.

Peru stało się słynne z dostaw guana. Sprzedaż guano przynosiła zawrotne dochody, w XIX w. wybuchła wojna między innymi o dostęp do złóż guano (Wojna o Pacyfik w latach 1879-1884) nazwana wojną o saletrę lub saletrzaną. Saletra miała także wielkie znaczenie wojskowe, produkowano z niej materiały wybuchowe. Odchody kormoranów stały się więc wielkim tematem, stwierdzono że kormoran nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wartość i czystość jego odchodów.

Pod koniec XIX wieku, znaczenie guano spadło wraz ze wzrostem sztucznych nawozów.Dziś grube pokłady guano, eksploatowane są na skalę przemysłową jako nawóz naturalny. Guano w Peru jest sprzedawane za 250 dolarów za tonę i eksportowane do Francji, Izraela i Stanów, gdzie może kosztować nawet 500 dolarów.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.