Dodał(a) Agata dnia 22 - 02 - 2011 0 Komentarzy

► O wokalnych talentach swoich ptasich pupili przekonali się niejednokrotnie ich właściciele ponieważ jak się okazuje ptaki również mają poczucie rytmu. W jednym z artykułów opublikowanych na portalu Newsweek.pl czytamy:

„Badacze z Neurosciences Institute w San Diego poddali eksperymentowi papugę kakadu. Puszczali jej muzykę i oglądali zachowanie ptaka. Okazało się, że gdy przyspieszali tempo melodii, papuga też zaczynała kiwać się szybciej. Gdy zaś spowalniali utwór, zwierzę dostosowywało „taniec” do nowego rytmu. Najchętniej kakadu podrygiwała do przeboju BackStreet Boys „Everybody”.

Jak często takie zachowanie udaje nam się zaobserwować u naszych ptaków?, nie będąc naukowcami spotykamy się z tym wcale nie tak rzadko, jak by się wydawać miało. Szczególnie papugi posiadają zdolność naśladowania ludzkich głosów, imitowania melodii, dźwięków.
Nie zapomnę mojego zdziwienia, kiedy odwiedzając często jeden bardzo piękny zresztą „Dom ogród” zawsze słyszałam na powitanie „Dzień dobry Aniu „ zastanawiałam się co za kobietę tak witają zawsze jak przychodzę. Nie zapomnę swojego zdziwienia, a zarazem śmiechu, kiedy zorientowałam się, że to przemawia przepiękny gwarek naśladując perfektnie damski głos. Natomiast nigdy nie wierzyłam w rzekome zdolności maleńkiej papużki falistej, półki nie usłyszałam zielonego maleństwa mojej koleżanki mówiącego do mnie „daj buziaka”. I na koniec wspomnieć należy o tych wybitnie tańczących ptasich talentach w rytm muzyki, wyginając swoje pierzaste ciała próbują sprostać nie małemu zadaniu, bo przecież nie jeden z nas nie ma poczucia rytmu lub tańczyć nie umie.

Naukowcy uważają, że zdolność ptaków do reagowania na rytm muzyki związana jest z umiejętnością naśladowania dźwięków, a jest to efekt doskonale rozwiniętych połączeń nerwowych w mózgu, odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców dźwiękowych.

Kakadu żółtoczuba o imieniu Snowball, podryguje wsłuchując się w muzykę i trzymała się rytmu, z łatwością też dostosowuje się do zmiany tempa melodii.
Naukowcy jedynie u papug i słoni potwierdzili zdolność synchronizacji ruchów z dźwiękami.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.