Dodał(a) yotan dnia 2 - 03 - 2011 0 Komentarzy

 

► Zdobienie przedmiotów codziennego użytku jest stare, jak rodzaj ludzki. Przedstawianie na nich zwierząt i ptaków świadczy o tym, że ludzie nie tylko bacznie obserwowali naturę, ale również o tym, że niektórym jej przedstawicielom nadawali szczególne znaczenie: albo cechy magiczne, nawet uznawali je wręcz za bóstwa, albo też doceniali ich piękno.
Dotyczy to też ptaków.
Jakie to przedmioty codziennego użytku możemy tu wymienić?

Dywany

Najsłynniejsze bodaj – perskie. Muzułmanom przedstawianie ludzi i zwierząt w sztuce jest zakazane, jednak nie przez Koran lecz przez poszczególne wypowiedzi mahometa. Dlatego też, nie wszyscy się do tego zakazu stosują, jak np. sunnici – bardziej liberalny odłam. Stąd znajdujemy ludzi, kwiaty i zwierzęta na dywanach perskich, oraz na dywanach irańskich z okolic chrześcijańskich, kaszmirskich, armeńskich. Bogato zdobione są dywany chińskie – przedstawiają nieraz całe obrazy.

-Dywanik z Meksyku

Przeskoczymy teraz przez Atlantyk lub Pacyfik. Oto i po drugiej stronie oceanu ptaki pojawiają się na wyrobach tkackich.

Tapety

Następnym przejawem stosowania ptaków w sztuce użytkowej jest dekoracja ścian: zapewne, gdyby poszukać w książkach o historii architektury i sztuki, znajdzie się niejedną wzmiankę o malowidłach ściennych – pewnie figurowały na nich i ptaki. Podobnie z gobelinami. Nowocześniejszą formą ozdoby ściany są tapaty – i na nich ptaków nie braknie, wystarczy zajrzeć do sklepów z tapetami.
Oto scenka z tapety z okresu Biedermeier (1815 – 1848)

Wachlarze

Do dekoracji ścian używa się nie tylko obrazów: dość popularną ozdobą bywają chińskie wachlarze różnej wielkości, które Chińczycy z zamiłowaniem zdobią w rozmaite kompozycje kwiatów i ptaków.

Wyroby Wietnamskie

Narody azjatyckie mają najwyraźniej wielkie zamiłowanie do ptaków i chętnie używają ich jako ornamentów, gdyż oto zdarzyło mi się kupić na jakieś mięzynarodowej wystawie taki wyrób wietnamski.

Orientalna porcelana

Ptaki na orientalnej porcelanie. Talerzyki – typowa sztuka Chokin, istniejąca od VI. wieku naszej ery, stosowana w dawnych czasów do zdobienia świątyń i zbroi samurajów. Stosuje ona bogate złocenia i srebro – zatem talerze w ten sposób zdobione nie nadają się do użytku innego, niż ozdoby.

Japońskie talerzyki

Mam wrażenie, że zarówno Chińczycy, jak i Japończycy w sposób symboliczny zazwyczaj przedstawiają róże w towarzystwie słowika. W Paryżu odkryłam w zbiorach ciotki m.in. również poniższy japoński talerzyk, który ponoć przedstawia sikorki.

 

Autor:  Barbara Ogonowska

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.