Dodał(a) Haall dnia 26 - 02 - 2011 0 Komentarzy

► Naukowcy zdumiewają świat niemal każdego dnia. Ostatnio na łamach prestiżowego „Nature” ogłosili, że podczas nauki śpiewu w mózgach młodych ptaków wzrasta aktywność komórek nerwowych, a połączenia między nimi ulegają wzmocnieniu. Zagadnienie zgłębili badacze z USA.

Zespół kierowany przez Richarda Mooney’a z Duke University w Durham przy pomocy zdjęć o wysokiej rozdzielczości udokumentował, że nauce śpiewu u młodych zeberek towarzyszą zmiany strukturalne wypustek komórek nerwowych w mózgu. Naukowcy wykazali, że w ciągu 24 godzin od nauczenia się przez ptaki pierwszej melodii tzw. kolce dendrytyczne – wypustki, przy pomocy których łączą się neurony – stają się większe, a utworzone przez nie połączenia komórek nerwowych bardziej stabilne. Dodatkowo zmianom towarzyszy zwiększenie aktywności synaptycznej – przekazywania sygnału pomiędzy neuronami.

Wcześniejsze badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy zmianami strukturalnymi w mózgu, a doświadczeniami czuciowymi. Nie wiedziano jednak, czy podobne zjawisko zachodzi w procesie uczenia się. Praca naukowców z Durham dowodzi, że procesy poznawcze – uczenie się i zapamiętywanie nowych informacji i umiejętności zmienia tzw. mikroanatomię mózgu oraz pokazuje, jak zmiany strukturalne w obrębie połączeń nerwowych pomagają młodym ptakom nauczyć się śpiewać.

Autor: Antoni Marczewski

[Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce]

Za zgodą autora z serwisu http://www.birdwatching.pl/

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.