Dodał(a) Agata dnia 26 - 02 - 2011 0 Komentarzy

► Portal onet.pl w swoim artykule opisuje badania na samicach zeberek, które przeprowadziła dr. Marie-Jeanne Holveck z francuskiego Centre d’Ecologie Fonctionnelle et Evolutive w Montpellie. Badaczka postanowiła przebadać gust w doborze par w stadzie samic zeberek, podejrzewała bowiem, że słabsze ptaki i silniejsze różnią się nie tylko pod względem długości życia i metabolizmu, ale także atrakcyjności względem dobieranych partnerów.

Dr. Marie-Jeanne Holveck umieściła dorosłe samice w klatkach, w których były zamontowane przyciski każdy z nich odpowiadał za śpiew samca jeden słabszego, drugi odpowiadał za śpiew osobnika silnego. Samice zeberek dziobały przyciski delektując się śpiewem samca, który jest ważnym sygnałem godowym.

Z badań okazało się, że śpiew silnych samców, który miał powodzenie u silnych samic nie robił wrażenia na słabszych samicach, wolały one bowiem słuchać śpiewu osobników tej samej „jakości” Z badań wynika również że dopasowane pary tej samej jakości wydawały na świat potomstwo znacznie szybciej niż pary niedopasowane.

Na podstawie wiadomosci.onet.pl

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.