Dodał(a) Haall dnia 26 - 02 - 2011 0 Komentarzy

► Na portalu Biotechnolog.pl czytamy ciekawy artykuł dotyczący przeprowadzonych badań przez międzynarodowy zespół z Christopher Filardi specjalista od bioróżnorodności w Pacific Programs w Center for Biodiversity and Conservation w American Museum of Natural History, Rob Moyle z University of Kansas, Catherine Smith z Missoula, Montana, Jared Diamond z University of California w Los Angeles.
Badania dotyczą szeroko rozprzestrzenionej grupy ptaków szlarników (Zosteropidae). Niewielkie ptaszki z rzędu wróblowatych (Passeriformes) zamieszkujące tropikalne rejony Afryki, Azji, Australii i wysp Oceanii.
Badania skupiono na analizie DNA nuklearnego (jądrowe) i mitochondrialnego, pochodzącego od ponad 100 gatunków. Prace wykazały, że grupa powstała około 4.46 do 5.57 milion lat temu. Większość gatunków (około osiemdziesięciu) uformowała się w okresie ostatnich dwóch milionów lat, co daje średnie tępo specjacji (proces powstawania gatunków) w nowe formy na poziomie 2.24 do 3.16 na milion lat.

Najprawdopodobniej tak szybka specjacja jest też przyczyną dużej jednorodności genetycznej poszczególnych gatunków. Oszacowana maksymalna zmienność między dwoma gatunkami wynosiła 32 procent średniej zmienności szacowanej dla gatunków z innych grup zwierząt.
Międzynarodowy zespół naukowców z Chris Darimont z University of Victoria w Kanadzie twierdzi iż zmiany przyspieszające ewolucję są wywoływane przez ludzi na masowa skalę. Nie są one jednak zbyt korzystne dla naszej gospodarki.

W artykule czytamy iż zmiany ewolucyjne wyraźnie widać także na naszym podwórku, zwłaszcza u ptaków wędrownych. Coraz więcej z nich okres zimy decyduje się spędzić w miastach. Przystępują one wcześniej do rozrodu niż ich wędrujący kuzyni, tym samym wykształcają behawioralną (wynikającą z zachowania) blokadę, ograniczającą krzyżowanie się tych populacji, chociaż często żyją tuż obok siebie.

Fragmenty zaczerpnięto www.biotechnolog.pl

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.